پایگاه خبری اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان

روابط ایران و ارمنستان؛ الگویی برای همه

4 دی 1396

ارمنستان تنها همسایه ایران است که اکثریت مردم آن مسیحی اند و الگوی بین ادیان را می توان در روابط دو کشور شاهد بود؛ خصوصا در 25 سال اخیر بعد از استقلال ارمنستان هیچ دورانی نبوده که روابط تهران- ایروان خدشه دار شود.


از دیدگاه کارشناسان این زمینه ها می تواند الگویی برای همگان باشد که چگونه دو ملت کهن و دارای تمدن، فرهنگ بالا و ارزش های سنتی می توانند به بهترین شکل با هم همکاری و با یکدیگر دوستی داشته باشند. 
ایران و ارمنستان از قرن های بسیار دور با یکدیگر ارتباط گسترده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داشتند. البته این مراودات در دوره 80 ساله حکومت کمونیستی بنا بر محدودیت هایی که وجود داشت، کاهش پیدا کرد و به تناسب آن هم ارتباط دو ملت کم شد. 
در سال 1371 هجری شمسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان راه اندازی و روابط سیاسی برقرار شد و پس از آن هم با فراهم شدن مقدمات، روابط فرهنگی با عقد قرارداد بین جمهوری اسلامی ایران و کشور ارمنستان برقرار که به طور مشخص و رسمی از سال 1378 شمسی روابط فرهنگی ایران و ارمنستان هم مجدد از سرگرفته شد. 
 مجید مشکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایروان در این خصوص گفت: با توجه به پیوندهای تاریخی گذشته و بسترهای آماده و فراهم موجود، ارتباط فرهنگی بسرعت رو به گسترش است و جای خودش را در حوزه های مختلف باز می کند. 
ایران و ارمنستان حاملان یک تمدن و فرهنگ هستند و خصوصیات و ویژگی های هر دو ملت از این لحاظ که در راستای تحکیم روابط دو کشور در عرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی بنیان قوی و محکمی دارد، اجازه می دهد که هر روز پیشرفت و موفقیت هایی زیادی کسب کنند. 
با گشتی در خیابان های ایروان می توان نمونه های بسیاری از حسن همزیستی بین ایرانیان و ارمنی ها را دید که چگونه فراتر از مرزهای جغرافیایی لحظه هایی زیبا از در کنار هم بودن را برای همگان ترسیم می کنند. 
خبرنگار اعزامی ایرنا در سفری به ایروان با برخی از ساکنان ارمنی شهر ایروان در خصوص روابط و مناسبات دو کشور به گفت و گو نشست.
اظهاراتی که رد و بد می شود گویای این واقعیت است که تنها دارا بودن پیشینه در روابط کافی نیست بلکه برای توسعه بیش از پیش مناسبات کشورها باید زمینه های بهتر دوستی ملت ها را فراهم کرد؛ دو ملت ایران و ارمنستان آرزو دارند که روابط دو جانبه را عمیق تر کنند. 

**تاکید بر استفاده از فرصت ها در تعمیق روابط 

سورن آراکلیان از عکاسان ارمنستان به خبرنگار ایرنا در این خصوص که با توجه به روابط تاریخی بین مردم ارمنستان و ایران، این روابط را چطور ارزیابی می کنید و این مناسبات چه تاثیراتی در تعمیق و گسترش روابط دو کشور می تواند داشته باشد؟ گفت : روابط بین ایران و ارمنستان و مردم آن دوستانه و برادرانه است و ما تاریخ مشترکی هم در طول قرن های گذشته داریم. اما فرصت هایی وجود دارد که متاسفانه از آنها به دلایلی استفاده ای نکرده ایم. 
این ارمنی که بر دوستی دو ملت تاکید دارد، افزود: آرزوی من این است که از فرصت هایی که وجود دارد بتوانیم استفاده کنیم تا روابط بین دو کشور بیشتر گسترش یابد و روابط دوستانه و برادرانه ملت های ایرانی و ارمنی عمیق تر شود. 
به گفته وی برای توسعه بیشتر روابط ارمنستان از طرف خود هر چه توانسته انجام داده است و اکنون این طرف ایرانی است که باید یک سری اقدامات انجام دهد تا روابط دو طرف را عمیق تر کند. 

**میهمان نوازی، ویژگی بارز ارامنه 

احمد سیف راهنمای رسمی تورهای گردشگری از سازمان میراث فرهنگی هم که به مدت دو ماه است در خط تهران - ایروان مشغول فعالیت است ، گفت : در این مدت از نزدیک شاهد روابط خوب مردم دو کشور بودم؛ می دیدم که مردم ارمنستان چه رابطه خوبی با مردم ایران از نظر رفتاری دارند و بسیار میهمان نواز هستند. 
وی افزود: حتی وقتی در سطح شهر به دنبال آدرسی می گشتم و از مردم ایروان می پرسیدم، خیلی خوب جوابم را می دادند و حساسیت داشتند که به صورت دقیق آدرس را به من گفته اند یا نه. 
این راهنمای گردشگری ایرانی گفت : میزان گردشگران ایرانی علاقه مند برای سفر به ارمنستان زیاد و روابط مردم این کشور با ایرانیان بسیار صمیمی و گرم است و این چیزی است که در این مدت تجربه کردم. دوستانم هم گفته های بنده را تصدیق می کنند و برای من جالب است که هر روز این روابط بهتر می شود. 
وی در خصوص صنعت گردشگری بین دو کشور هم گفت: صنعت گردشگری از ایران به ارمنستان رشد شایان توجهی داشته است یعنی من خودم به عنوان تور لیدر می بینم که هر روز که می گذرد میزان جمعیت ایرانی متقاضی برای سفر به ارمنستان زیادتر می شود و امیدوارم ارمنستان نیز اقداماتی را برای سفر بیشتر مردم خود به ایران انجام دهد.

**خاطرات خوب یک ارمنی از ایران و تبریز 

ارزرومیان آرمناگی هنرپیشه ارمنی هم با اشاره به خاطرات خوب مادرش که در سال های 1940 در تبریز سکونت داشته گفت: مادرم تا سال 1940 در تبریز زندگی کرده و در این سال به ارمنستان آمده است و اینجا زندگی می کرد. مادرم در باره ایران و تبریز خاطرات خوبی برایم تعریف کرده و ما خاطرات خوبی در مورد ایران داریم. 
وی از این که نتوانسته تاکنون به ایران سفری داشته باشد ابراز تاسف کرده و گفت: متاسفانه من تاکنون نتوانسته ام به ایران سف کنم اما مادرم درباره ایران زیاد تعریف کرده و گفته که کشور خوب و جالبی است و مردم هم در آنجا با یکدیگر دوست هستند. 
این هنرپیشه ارمنی در خصوص فرصت هایی که از طریق شغلش داشته تا با ایرانی ها در ارتباط نزدیک باشد، گفت: در این شغل، بعضی فرصت هایی داشتم که با هنرمندان ایرانی کار کنم اما متاسفانه فرصتی نداشتم که در فیلم های ایرانی به عنوان هنرپیشه نقش آفرینی کنم. 
وی به زبان فارسی گفت: ایران کشور خوبی است. دوستش دارم و برای ایرانیان آرزوی موفقیت بیشتر می کنم. 
این هنرپیشه ارمنی گریزی هم به راه آهن ایران – ارمنستان زد و گفت: این پروژه اگر انجام شود و بتوانیم آن را بسازیم به نفع هر دو کشور خواهد بود و مردم دو کشور می توانند روابط عمیق تری با هم داشته باشند. 

**در خصوص آینده روابط دو کشور بسیار خوشبینم 

خاچا طوریان گوورت خبرنگار یک خبرگزاری قزاقستانی در ایروان هم که به زبان ارمنی صحبت می کرد، گفت: ایران کشور دوست ارمنستان است چرا که در جنگ با جمهوری آذربایجان در 1992 ایران واقعا کمک خیلی مهمی به ارمنستان کرد؛ ارمنستان از طرف ترکیه و جمهوری آذربایجان محاصره شده بود و یک راه اصلی ما از طرف ایران بود. 
وی به پروژه راه آهن مشترک ایران و ارمنستان و نیروگاه مشترک بین دو کشور اشاره و اضافه کرد: روابط دو کشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رو به رشد بوده و توانسته ایم پروژه های مختلفی را با هم مخصوصا در حوزه گاز و انتقال آن انجام دهیم. 
این خبرنگار با ابراز خوشبینی نسبت به آینده روابط دو کشور تاکید کرد که حتما این روابط بهتر و تقویت می شود و آن موقعی است که با فرصت ها و شرایط خیلی خوبی که داریم، بتوانیم روابط خودمان را توسعه دهیم. 
وی افزود: ایران به عنوان یک کشور اسلامی و ارمنستان به عنوان کشوری مسیحی نمونه های خوبی در برخورداری از روابط دوستانه به حساب می آیند. ما حتی یک مسجد ایرانی(مسجد جامع کبود) در ایروان داریم که حفظ و نگهداری آن نشان از آن دارد که هیچ چیزی باعث خدشه دار شدن روابط بین دو کشور نخواهد شد. 

**روابط دوستانه ملت ها، منجر به همکاری ها و روابط خوب دولت ها می شود 

نائیرا دختر جوان ارمنی و دانش آموخته رشته الهیات که در رشته گردشگری هم تحصیل می کند، در خصوص روابط بین ایران و ارمنستان گفت: روابط ایران و ارمنستان دوستانه و خوب است. 
وی این را هم اضافه می کند که این روابط دوستانه منجر به همکاری ها و روابط خوب دولت ها خواهد شد. 

**ایرانی ها، مردمی شریف و آرام 

هوانسیان فلیکس مهندس چوب هم در این خصوص گفت : ما واقعا با ایرانی ها روابط دوستی داریم. بین مردم ایران و ارمنستان من هیچ فرقی احساس نمی کنم . مثلا در ساختمانی که زندگی می کنیم ایرانیان زیادی حضور دارند و برای ما همه مساوی هستند. چه ایرانی باشد چه ارمنی. 
وی افزود: در این شغلم با ایرانی های زیادی دیدار داشتم و می توانم بگویم آنها مردمی شاد، شریف و آرام هستند. 
رییس جمهور ارمنستان یکی از روسای جمهوری شرکت کننده در آیین تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران در تهران است .
مردم ارمنستان امید دارند با توجه به سفر رییس جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته به ایروان و سفر سرژ سرکیسیان در اواخر این هفته به تهران زمینه ای برای توسعه بیش از پیش روابط بویژه از بعد اقتصادی برای ارمنستان باشد. 


220
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha